Будинок, в якості сонячного колектора

Потреби будинку у теплі можливо значно зменшити, якщо спочатку спроектувати його певним чином. Необхідно, щоб кількість тепла збільшувалася за рахунок сонячного випромінювання, а в жарку погоду зменшувалася.

Коли робиться розрахунок системи опалення та підбір теплогенератора, то виходять з найхолодніших умов, коли сонце знаходиться за хмарами. Це звичайно правильно, але при цьому інженери і власне сам замовник повинні бути зацікавлені у зменшенні загального споживання тепла системою опалення за весь сезон.

Напевно, самий логічний варіант для використання енергії сонця пов'язаний з можливістю сприймати її через огороджувальні поверхні будівлі: дах, стіни та вікна.

Колір стін і покрівельного покриття впливає на поглинання тепла - темні кольори поглинають більше сонячної радіації, ніж світлі. Особливо важливий колір покриття, коли будівля погано теплоізольована або взагалі немає ізоляції.

Кількість сонячного тепла, яке потрапляє на поверхню, перш за все, залежить від розташування цієї поверхні відносно сторін світу і кута падіння сонячних променів.

Однозначно необхідно розташовувати поверхні так, щоб взимку енергія сонця поглиналася, а в літній час відбувалося відбивання променів.

Щільність сонячної радіації становить 1100 Вт/м2 на рівні землі, причому така потужність потоку сонячної енергії характерна для всіх сезонів. Наприклад, ефективність поглинання сонячної енергії стіною, яка розташована на південь, в зимовий час майже в п'ять разів вище, ніж влітку. А ефективність поглинання сонячної радіації стіною, яка дивиться влітку на захід, в шість разів вище, ніж у зимовий час.

У зимовий час найбільш ефективно опромінюються сонячною радіацією вертикальні стіни, які розташовані на південь і південний захід. Ось тому, більшість вікон розміщують на цьому фасаді, а менше вікон, які дивляться на захід і північний захід. З таким розміщенням, приміщення набагато легше охолоджувати і опалювати.

Для дому важлива орієнтація по сторонах світу. Будівля, яку має оптимальну геометричну форму, отримує максимум сонячного тепла взимку і характеризується мінімальними тепловтратами. Будинок у формі квадрата або у формі прямокутника, який подовжений по осі південь - північ, менш ефективний, порівняно з прямокутником, який подовжений по осі захід - схід.

Колір огороджувальних конструкцій, спрямованість і геометрична форма будинку істотно впливають на надходження тепла від сонця, проте найвагомішим чинником у цьому плані є вікна.

Будинки, вдало спроектовані щодо мінімізації сезонного споживання теплової енергії, мають південний фасад, який виконаний в основному з скла. Економія теплової енергії в таких будинках може досягати 30%.

Скло пропускає короткі хвилі сонячного випромінювання, і не пропускає назад довгі хвилі теплового випромінювання, які виходять від нагрітих сонцем поверхонь усередині будинку.

Застосування ізолюючих віконниць, які закривають вікна на ніч взимку, допомагають уникнути зайвих втрат тепла.